Topper

Charakterizuje tenkou matraci, která slouží ke zkomfortnění a maximálnímu pohodlí při vašem spánku. Topper je tenká matrace která se pokládá na běžné matrace, díky němu si dokáže tuhost nebo nekomfort vaší stávající matrace značně zpříjemnit a zlepšit.

Na první pohled topper vypadá jako matrace, liší se pouze výškou, je totiž výrazně nižší než matrace. Tloušťky topperů se pohybují v rozmezí 5-9cm nejběžnější je však 5 a 6cm, samozřejmě záleží na výrobci co u výšky topperu měří. Někteří výrobci totiž měří jen jádro topperu, což je pouze vnitřní výplň, jiní zase měří celkovou výšku topperu vč. jádra i potahu. Musíme tedy porovnávat porovnatelné a podrobně se zajímat co vlastně kupujeme. Topper je určitě moc fajn, ale nemyslete si, že když máte 12 let starou, proleženou matraci, která byla už předloni na vyhození, tak že to topperem zachráníte, tak to vůbec ne, tak to to nefunguje!

Topper se pokládá zásadně na nové matrace a jak už jsme jednou zmiňoval na začátku slouží ke zkomfortnění, změkčení lůžka a zvýšení ložné plochy. Ano, díky topperu se vám bude z postele lépe vstávat a lépe do ní uléhat, protože se celá postel navýší což je další nezanedbatelnou výhodou.

Z čeho se topper skládá:

Pokud se bavíme o topperu, vždy se skládá ze dvou částí a to vnitřní výplně a venkovního potahu který je úplně stejný jako potah na matracích. Ve většině případů má po obvodu zip a by se dal z hygienických důvodů čistit a oprat. Na rozích jsou také u lepších značek gumové popruhy, které slouží k fixace topperu k matraci. Potah topperu se tedy pere, vnitřní výplň nikdy! Rozdíl v topperech je právě přesně v těchto materiálech a čím vyšší cena tím kvalitnější potah a celková kvalita topperu.

Výplň topperu:

Výplně jsou identické jako výplně některých matrací, avšak paleta materiálových možností není tak rozmanitá…

Nejčastěji se na výplně topperů používají:

  • Studené pěny / HR pěny – velmi pohodlný a přizpůsobivý materiál
  • Paměťové pěny / Visco pěny / líné pěny = je to jedno a to samé jen každý výrobce říká tomuto materiálu jinak, extra příjemný, přizpůsobivý materiál reaguje na tělesné teplo a tvaruje se podle něj
  • PUR pěna – nejobyčejnější typ topperové výplně (u těchto topperů si dovoluji pochybovat o zkomfortnění lůžka, je to topper za nízkou cenu, na pohled vypadá stejně jako ty kvalitní, ale to je tak všechno. Je tvrdý, nepřizpůsobivý a jeho jediná výhoda je nízká cena…Výhodou tohoto topperu je cena a zvýšení ložné plochy…

Rozměry topperů

Je to naprosto stejné jako u matrací. Topper může být jak v rozměru jednolůžkové postele, tak v rozměru dvojlůžka. Vždy ale pamatujte na vaše rošty, pokud máte dva polohovací rošty ve dvoulůžkové posteli a dvě samostatné matrace tak aby jeden mohl spát a druhý se pohodlně dívat na televizi nebo si číst, tak na to nezapomňte ani u nákupu topperu! Často se nám stává že si lidé objednají jeden velký spojený topper a potom litují…

Toto nemusí vadit jen u polohování, ale ten samý problém nastává pokud máte postel s úložným prosotrem a výklopnými rošty, vždy zvažte jak vaše postel fuguje a jaká varianta bude nejlepší. V případě, že ale máte klasickou manželskou postel s rovnými rošty, kde partner má tužší matraci než partnerka tím vzniká mezi matracemi středový spoj, tento spoj nádherně zakryjete a sjednotíte právě topperem, pozor matrace musí být stejně vysoké…Možná se to zdá jako věda ale stačí zapojit naprosto běžný „selský“ rozum.