Výška a rozměry matrací

Je rok 2020 a spousta potencionálních zákazníků neví, že si může matrace nechat vyrobit naprosto přesně na míru a to dokonce po 1cm rozměru. Můžete tak mít matraci 183 x 82 apod. Říkáte si jakou to má výhodu nebo k čemu to je? Hned Vám to povím. Ne všechny postele mají správně vyrobený vnitřní prostor, do kterého se matrace vkládají proto vám potom typizované matrace v postelích jezdí nebo tam zbytečně máte spáry které tam být nemusely. Také u starých historických postelí (v různých vilách), které se vyráběli na zakázku, budete potřebovat přesný rozměr a zakázkovou výrobu matrace využijete. Navíc v dnešní době všichni bojujeme s místem a proč mít matraci o 20cm delší když jste 160cm vysoká žena žijící v garsoniéře sama, není fajn ušetřit místo?

Typizované a nejčastější rozměry matrací

  • Šířky jednolůžkových postelí: standardní 80, 85, 90 cm, nadstandardní komfortní 100, 120 cm
  • Pozor rozměr šířky matrace 140cm se pořád bere jako jednolůžko, i když se na takové matraci vyspí dvě osoby.
  • Šířky dvoulůžkových postelí: standardní 160, 180, nadstandardní komfortní 200 cm, 220 cm
  • Nejběžnější délky pro jednolůžka i dvojlůžka jsou 200 a 220 cm.

Tip: Jak vybrat správnou délku matrace…

Při výběru Vaší nové matrace si přidejte rezervu k Vaší výšce min. 20cm, někam totiž potřebujete umístit přikrývku a polštář. V ideálním případě by to bylo pro dvou metrového člověka matrace 220cm, pro člověka měřícího 180 cm 200cm matrace u většiny žen je délka 200 cm dostačující.

Když opomenu šířku a výšku, u kterých není tak těžké se orientovat, protože Vám s tím dost pomůžou vaše tělesné rozměry, vaše výška, dále velikost místnosti a velikost postele. U výšky (tloušťky) matrace je to úplně jiný příběh, to už každý sám správně nevybere…Nynějším trendem je rozhodně vysoká matrace, má celou řadu výhod. Z vysoké postele se lépe vstává, ve vysoké matraci je více materiálu, takže je mnohem komfortnější a také vám déle vydrží. A navíc to vypadá fakt dobře!

Rozdělení matrací podle jejich výšky (tloušťky)

Nízké matrace

Do této kategorie patří levné základní typy matrací, které bych nedoporučoval na každodenní spaní, ale někam kde nebudou tak namáhány jako jsou chaty, chalupy, pokoje pro hosty. Nízké matrace jsou také matrace pro děti. Nejčastěji používané materiály v této kategorii jsou PPUR pěny, PUR pěny, HR pěny, pružinové matrace i latexové matrace. Nízké matrace jsou do 18cm výšky. U tohoto typu matrací nemusí být vždy sundávací prací potah, jelikož je zde kladen důraz na nízkou pořizovací cenu.

Vysoké matrace

Tyto matrace jsou trendem současné doby, jak už bylo řečeno velmi dobře se na nich leží, jsou velmi pohodlné, krásně se z nich ráno vstává. Většina těchto matrací je zónová, v každém segmentu mají matrace jinou hustotu materiálu a tuhost. Více k zónovaným matracím najdete v samostatném článku kde si celý princip vysvětlujeme…

99% matrací z této kategorie má pratelný a snímatelný potah. Dokonce u většiny případů dělitelný na dvě samostatné části. Nejpoužívanější materiály na výrobu vysokých matraci jsou pěny a pružiny (Visco pěny, HR pěny minimálně PUR, spíš jen doplňkově a v kombinaci s dražšími zmíněnými pěnami, co se pružin týče tak taštičkové luxusní provedení ,můžou se vyskytovat i bonellové pružiny).

Tyto matrace navíc nabízí velmi vysoký hygienický standard, protože uvnitř krásně dýchají, což je mnohdy doplněno kvalitním potahem s přídavkem funkčních vláken jako je bambus, lyocell, stříbro. Co se rozměrů týče, tak všechny matrace nad 18cm můžeme považovat za vysoké, výškové rozmezí od 18 do 26 cm značí vysokou matraci.

Extra vysoké matrace

V této kategorii nenajdeme nic jiného než ty nejluxusnější materiály v nejkvalitnějších potazích. Jedná se o TOP matrace a jejich pořizovací ceny se pohybují v řádech desetitisíců až statisíců korun. Ano slyšíte dobře, značková postel z koňských žíní může stát milion korun i více…Tyto matrace bývají velmi často na boxspringových postelích doplněny o topper. Standardními materiály používaných na výrobu jáder takových matrací jsou taštičkové pružiny, HR pěny, latex nebo koňské žíně, a potahy z bavlny nebo saténové bavlny. Záruční lhůta u těchto matrací je zvýšená na 5let i více. Samozřejmě tyto matrace splňují ty nejvyšší hygienické nároky na vzdušnost. Aby mohla být matrace považována za extra vysokou musí mít více než 26cm.