Záruky a reklamace matrací

Určitě jste při výběru vaší nové matrace zjistili, že existují typy matrací které mají 3, 5, 7 a více leté záruky. Jistě si říkáte k čemu mi taková záruka je? Na co se vlastně vztahuje, může se vůbec matrace nějak pokazit? Nebo poškodit aby bylo nutné jí reklamovat a využít tak záruky?

Matrace je produkt jako každý jiný, vyrábí ji stroje a lidé, kteří nejsou neomylní. Může se tedy stát, že dojde k nějakému pochybení. Než nová matrace dorazí do vaší postele projde neuvěřitelnou cestu od výrobců přes dovozce a sklady, pak prodejny následně opět dopravci a teprve potom je u vás doma…Poškození nebo zanedbání nemusí být ze strany výrobce, ale dopravce nebo Vás jako zákazníka. Pokud si koupíte extra dobrou pěnovou matraci např. z visco pěny v nominálu 20 000 Kč a více, doplníte ji levným laťkovým roštem, nečekejte nic jiného než to, že matraci zespod zcela zničíte a už po roce jí můžete vyhodit. Navíc i v tom roce používání z ní nezískáte to, co jste získat mohly. Tedy dokonalou podporu a komfort. Nákup takovýchto matrací vždy konzultujte s odborníkem a o této problematice si něco nastudujte. Je jiné kupovat matraci kde jde o vaše zdraví a kupovat parfém nebo nějaký kus oblečení…

Matraci vždy kupujte společně s roštem. Matrace může být skvělá, rošt příliš tvrdý a tato kombinace Vám může vyhovovat. Jiný rošt ale může být u vás doma a proto se Vám může zdát, že je matrace úplně jiná než jak se vám zdála v prodejně…

Na nejčastější závady se záruka matrací nevztahuje…

Tzv. zlomení jádra matrace

Vznikne velmi jednoduše. Při použití nevhodného typu matrace, při každodenním namáhání elektricky polohovacím roštem.

Zápach matrace

Pěnové matrace absorbují veškeré tekutiny, pamatujte na to a používejte chrániče matrací. Po absorbci tekutiny velmi dlouho vysychají a dochází k nesnesitelnému zápachu. Samozřejmě je to závislé na množství a typu tekutiny. U Pěnových matrací z líné pěny při poškození matrace tekutinou dojde navíc k trvalému poškození pružnosti a přizpůsobení matrace.

Zvlnění matrace „tzv. zvlnkování“

Při použití pěnové matrace s nevhodným typem roštu, nejčastěji tento problém dělají ty nejzákladnější typy řídkých laťkových roštů,(méně než 28 lamel) kdy jsou jednotlivé rozestupy mezi lamelami příliš velké, tím dochází k protláčení matrace skrz na skrz a dojde ke zvlnkování. Je to velmi jednoduše porovnatelné s protláčením vařeného vejce přes kráječ na vajíčka, přesně takto se matrace ničí díky nevhodnému typu roštu.

Drolení matrace

Když se řekne drolení u matrací, každý prodejce nebo reklamační technik si okamžitě v hlavě představí latexovou matraci. Ne všechny typy latexovek s tímto měly problémy, ale velká většina modelů a typů ano. Latex je perfektní přírodní materiál, který se krásně přizpůsobí tělu a tvaru vaší postavy, avšak při pohybu na matraci (otáčení, převracení atd…)dochází vlivem tepla a tření k jeho vydrolování. Bohužel vydrolování je standardní vlastností latexu, která se projeví až časem a frekvencí používání matrace. Pokud bude matrace vydrolená po pár měsících používání samozřejmě toto je důvod pro uznatelnou reklamaci.

Nejběžnější a nejznámější závada matrací je:

Proležení matrace

Pokud máte matraci s nosností 150 kg sám vážíte 90kg matraci máte 6 měsíců a při převlékání ložního prádla vidíte znatelně vyležený důlek který bývá nejčastěji v oblasti pánve a beder, toto rozhodně reklamujte, pozor! Je ale rozdíl proležení jako proležení. I výrobci matrací mají určitou toleranci na tzv. únavu materiálu a při samotném posuzování proležení dochází k určitému měření proležení, které může být v toleranci a nikdo Vám záruku neuzná.

Tomuto proležení můžete jednoduše předejít pravidelným otáčením matrace ve směru hlava nohy. To znamená tam kde jste měli nohy tuto část přetočte a nyní na ní mějte hlavu. Tak dojde ke stejnoměrnému zatížení matrace a prodloužení životnosti. Navíc můžete matraci vyměnit s matrací partnerky, která ve většině případů rozhodně nedosahuje vaší hmotnosti (až na výjimky), matrace není tolik opotřebovaná jako ta vaše a výměnou opět prodloužíte životnost matrací. Dokonce někteří výrobci matrací mají přetáčení ve směru hlava nohy v záručních podmínkách použití…